دلایل شکست پروژه های وب (1)

 دلایل شکست پروژه های وب (1)

دلایل شکست پروژه های وب (1)

امروزه اکثر پروژه های تحت وب به نوعی از یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) استفاده می کنند. بر خلاف گذشته که کاربری وب بسیار محدود و ساده بود، اکنون نیاز به نرم افزارهای پیچیده و توسعه یافته تحت وب می باشد.

اگر کد پروژه به درستی نوشته نشود، معمولاً باید دور انداخته شود و مجدداً نوشته شود. هزینه این جور اتفاق ها هم بسیار قابل توجه است. در اینجا قصد داریم تا تعدادی از دلایل رایج که منجر به شکست در پروژه های وب می شوند را بررسی کنیم:

1- توسعه دهندگان فاقد صلاحیت

می خواهید که وب سایت بسیار پیچیده ای طراحی کنید و از مزایای اتوماسیون آن بهره مند شوید و در عین حال از فرصتهای وب نیز استفاده کنید. اکثر اطرافیان هم به شما می گویند که می توانند این کار را انجام دهند و همه ی آنها حرف های یکسانی برای گفتن دارند. اما چه کسی صلاحیت انجام این کار را دارد؟

استخدام توسعه دهنده در شرکت می تواند حکم یک همه کاره و هیچ کاره را داشته باشد. وب سایت های پیچیده امروزی نیاز به تیم دارد که هر کدام از افراد آن در یک زمینه خبره هستند. استخدام یک توسعه دهنده در شرکت پس از راه اندازی پروژه تصمیم عاقلانه ای است. او هم می تواند پشتیبان منابع داخلی باشد و هم در هزینه ها صرفه جویی کند.

2- تعاریف نا مفهوم از نیازمندی ها و وسعت پروژه

همه عجله دارند تا زودتر کار کلید بخورد، اما درباره این فکر نمی کنند که سیستم قرار است به چه صورت کار کند و سناریوهای مختلف به چه شکل عمل خواهد کرد.

این قضیه هنگامی که یک شرکت برای اولین بار کسب و کار آنلاین را امتحان می کند، بیشتر صحت پیدا می کند. اکثر کارفرمایان می دانند که چه چیزی می خواهند، ولی نکات پیچیده معمولاً در جزئیات قرار دارند. قطعاً به مشتریان زیادی برخورده اید که وقتی با آنها وارد جزئیات شده اید، مشاهده کرده اید که به تمام جوانب آن فکر نکرده اند. حتماً قبل از شروع پروژه، تمام جزئیات را مرور کنید و طوری آن را طراحی کنید که دقیقاً مطابق نیازهای مشتری باشد.

3- کمبود سهامداران

مدیریت درخواست وب سایت جدیدی را برای برطرف سازی نیازهایش می دهد، اما در هنگام اتخاذ تصمیم های کلیدی، خودش را درگیر نمی کند.

مشکلات بزرگ وقتی شروع می شوند که مدیریت نسخه آزمایشی را تست می کند و می بیند آن چیزی که می خواسته نیست. تغییرات در انتهای پروژه نسبت به ابتدای آن بسیار پرهزینه تر و وقت گیر تر خواهند بود.

4- بزرگتر از دهانتان لقمه بر ندارید!

دقت کنید لقمه بزرگتر از دهانتان بر ندارید، نمی توان یک شبه ره صد ساله را پیمود! اگر پروژه شما بسیار وسیع و پیچیده است، آن را به صورت مرحله ای اجرا کنید. مجبور نیستید کل پروژه را به صورت یکجا به اجرا در بیارید.

5- طراحی بدون هدف یا کاربرد

احتمالاً طراحی های زیبایی در پروژه های جدید دیده اید که نمی توان از آنها استفاده کرد و یا اینکه برای شما هزینه بر خواهد بود. بهتر است قبل از شروع به طراحی، از wireframe ها استفاده کنید و کاربردها را در نظر بگیرید. سپس تیم توسعه دهنده، شانه به شانه طراحان شروع به کار خواهند کرد تا با کمک هم وب سایتی طراحی کنند تا هم زیبا و هم کاربردی باشد. در غیر این صورت نتیجه آن هیولایی بی شاخ و دم خواهد بود!

به اشتراک گذاری این مطلب :