بکارگیری AMP برای بهبود سرعت بارگیری صفحات وب

 بکارگیری AMP برای بهبود سرعت بارگیری صفحات وب

بکارگیری AMP برای بهبود سرعت بارگیری صفحات وب

اغلب توسعه دهندگان و مدیران کسب و کار آگاه هستند که سرعت بارگیری صفحات وب سایت، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. کاربران به طور متوسط 3 ثانیه منتظر می مانند تا صفحه را ببینند و نه بیشتر. پس تمام زحمت هایی که برای زیبا سازی وب سایت و مطالب و محتویات آن کشیده اید، به راحتی به هدر می رود. باید کاری کنید تا کاربران در صفحه بمانند تا کار شما را ببینند، پس بهینه سازی صفحات سایت، امری حیاتی می باشد.

هرچند به همین سادگی ای که به نظر می آید نیست، مخصوصاً برای موبایل. با رشد روز افزون کاربران موبایل و استفاده آنها از تلفن های هوشمند برای مرور صفحات وب، اهمیت بهینه سازی بیشتر درک می شود. پیدا کردن تعادل بین یک صفحه زیبا و خوش ساخت و در عین حال سبک، وقت گیر و هزینه بر است. خوشبختانه، امکانی جدید به نام صفحات موبایلی تسریع شده (accelerated mobile page) در اختیار توسعه دهندگان قرار گرفته است که به بارگیری سریعتر صفحات موبایل کمک بسیاری می کند.

AMP چیست؟

گوگل AMP را در اکتبر 2015 به کار برد. فریم ورکی منبع باز که به سریعتر باز شدن صفحات وب در موبایل کمک می کند. AMP قصد دارد تا سرعت بارگیری صفحات موبایل را افزایش دهد حتی آنهایی که دارای تبلیعات هستند، زیرا تبلیغات در وب یک منبع درآمد بزرگ برای خیلی از وب سایت ها محسوب می شود. برخی از توسعه دهندگان می توانند این کار را خودشان انجام دهند، اما نیاز به بهینه سازی های سنگینی دارد که ممکن است نتوانند به طور مؤثر آنها را بکار گیرند. AMP به سادگی دستیابی به نتایج مطلوب را برای همه راحت می کند، حتی کاربران موبایل.

برنامه ریزی شده است تا AMP در آینده با پلتفرم گوگل و شرکت های دیگر مرتبط با تکنولوژی وب، یکپارچه شود. پس فکر خوبی است که از الان به فکر آن باشیم. با بکارگیری زودهنگام این تکنولوژی، تعجب کاربران را زودتر از بقیه رقبا برانگیخته اید. آن موقع، سرعت بالا مزیت محسوب نخواهد شد و صرفاً یک استاندارد است.

کارکرد آن به چه صورت است؟

سه قسمت پایه ای در AMP وجود دارد: زبان نشانه گذاری، مدیریت منابع و شبکه تحویل محتویات. AMP HTML صرفاً همانند HTML استاندارد می ماند و فقط کمی محدودیت ها، ویژگی ها و تگ های سفارشی در آن بکار رفته است. اگر با HTML استاندارد آشنا هستید، مواردی که باید یادبگیرید بسیار اندک هستند. می توانید آموزش ساخت صفحه AMP HTML را در اینجا ببینید. سیستم کلی کارکرد آن به این صورت است که قسمت خاصی از صفحه بارگیری می شود و نه همه منابع. این کار باعث می شود قبل از اینکه کاربر صبرش به اتمام برسد، حداقل محتوی برای دیدن صفحه بر روی موبایل، بارگیری شده باشد و فرصتی برای بقیه المان ها همچون تبلیغات بوجود آید.

AMP جاوا اسکریپت وقتی به کار می آید که شما در صفحه خود المان های تعاملی مانند فرم و مودال دارید. در حالت کلی توسعه دهندگان AMP می خواهند تا به جای استفاده از جاوا اسکریپت ها، از اجزای وب و المان های سفارشی استفاده کنند. این کار در دست تدارک است. تا روزی که این امر تحقق پیدا کند، نمی توانید از جاوا اسکریپت تدارک شده از شخص ثالث استفاده کنید.

AMP CDN هم در این مرحله جز گزینه های در دسترس هست. فعلاً گوگل از سرویس  CDN خودش برای کشینگ و بهینه سازی در صفحات AMP استفاده می کند. هرچند می توانید CDN خود را داشته باشید و یا از یک وب سرویس استفاده کنید.

باید توقع چه چیزی را داشت؟

برای دست یافتن به سرعت مطلوب در موبایل، باید چند مورد را در فرآیند کاری خود تغییر دهید. نیاز است که دو نسخه از صفحات وب داشته باشید، یکی نسخه دسکتاپ که همان نسخه استاندارد می باشد و نسخه AMP . در نسخه استاندارد می توانید تمام المان هایی که نیاز به جاوا اسکریپت دارند را نگه دارید در حالی که نسخه AMP ، اکثر آنها را دور خواهد انداخت. می توانید برخی از المان ها را با iframe نگهدارید.

احتمالاً باید تمام فایل های استایل خود را تغییر دهید زیرا AMP نیاز دارد که تمام فایل های استایل زیر 50kb باشند و تک خط شده باشند. تمام فونت های سفارشی باید با فرمت اختصاصیamp-font  بارگیری شوند. این مورد شامل عکس ها نیز می شود که باید طول و عرض آنها مشخص باشد. و باید از المان  amp-img مدیریت زمان اجرا استفاده شود. همینطور المان هایی که دارای انیمیشن هستند نیازمند جزء توسعه داده شده amp-anim هستند. ویدیوهایی که در هاست محلی استفاده می شوند باید از amp-video استفاده کنند. اعمال همه ی این تغییرات دشوار نیست، اما باید از اول طراحی خود را بر این اساس ایجاد کنید.

از همه مهم تر، باید صفحه خود را با استفاده از تگ <link rel="amphtml" href="http://www.example.com/blog-post/amp/">  نشان کنید. این به گوگل و بقیه تکنولوژی هایی که از AMP پشتیبانی می کنند، می گوید که شما همراه آنها هستید.

چطور می توانید با استفاده از آن رنکینگ صفحه خود را بالا ببرید؟

هدف اصلی amp این است که صفحه شما بسیار سریعتر بارگیری شود. تست های اولیه نشان داد سرعت بارگیری صفحه با استفاده از 3جی تا 85 درصد افزایش داشته است. در واقع معمولاً صفحات وب بهینه شده چیزی در حدود 3 ثانیه بالا می آیند که این رقم برای صفحات amp روی موبایل، به 0.45 ثانیه خواهد رسید.

این رقم خارق العاده ای است و توسعه دهندگان هنوز هم سعی در بهبود آن دارند. می توان یک سری بهینه سازی درصفحات انجام داد که بکارگیری آن نیز ساده است، پس چرا دست به کار نشویم؟ مزیت اصلی صفحات amp Html این است که تعداد درخواست های بسیار پایینی را ارسال می کند و این در اتصالات با سرعت پایین بسیار کارآمد خواهد بود. همچنین این موارد باعث می شوند تا بکارگیری تبلیغات، به راحتی و بدون کاهش سرعت انجام پذیرد.

نتیجه

استفاده از AMP کاملاً عقلانی است. نه تنها تجربه ای بهتر برای کاربر به ارمغان می آورد، بلکه سایت شما بیشتر در چشم گوگل دیده می شود. پس همین امروز دست به کار شوید و سرعت و رنکیگ سایت خود را بالا ببرید. 

به اشتراک گذاری این مطلب :