تأثیر فبلت ها بر طراحی موبایل

 تأثیر فبلت ها بر طراحی موبایل

تأثیر فبلت ها بر طراحی موبایل

تأثیر فبلت ها بر طراحی موبایل

حدود چند سال پیش دستگاه های موبایل همگی کوچکتر از سایزهای امروزی بودند.اما آن دوران دیگر به پایان رسیده است. موبایل هایی با صفحات بزرگتر، امروزه جایگزین آنها شده اند و با استقبالی که از سایزهای بزرگتر صورت گرفته است، آشکار است که این نوع تلفن های هوشمند، طرفدارهای بیشتری دارند. پس بهتر است نسبت به طراحی که برای موبایل در نظر گرفته اید به خصوص فبلت ها، نگاه دوباره ای داشته باشید.

فبلت چیست؟

از خود کلمه مشخص است: Phone + Tablet = Phablet

این نوع تلفنهای هوشمند بسیار بزگتر از نسل پیشین خود می باشند، اما آنقدر هم بزرگ نیستند که آنها را تبلت بنامید.بطور دقیقتر، اندازه صفحه نمایش آنها بین 5 تا 6.9 اینچ می باشند. برای مقایسه، آیفون 5 و 5s دارای صفحه نمایش 4 اینچی هستند. پس مهمترین وجه تمایز بین موبایلهای معمولی و فبلت ها،  اندازه صفحه نمایش است.جایگزینی عناصر تقریباً مشابه موبایلهای معمولی و تبلت هاست.حضور فبلت ها موضوع جدیدی نیست، هرچند برخی از افراد وانمود می کنند که این دسته از محصولات پس از عرضه آیفون 6 پلاس پای به عرصه نهادند، اما واقعیت حاکی از آن است که این سامسونگ بود که در سال 2011 اولین فبلت  5.4 اینچی خود با نام گلکسی نوت را به بازار عرضه کرد که به سرعت مشتریان زیادی را نیز درگیر خود کرد. چرا؟

تحقیقات نشان می دهد که مردم به طور روز افزون، محتویات دیداری بیشتری را در موبایل خود نیاز دارند.درحالی که امکانات اصلی آن مانند تماس، در درجات بعدی قرار می گیرد. با در نظر داشتن این نکته، عجیب نیست که در بخش فبلت ها تا پایان 2018  رشد 36 درصدی راشاهد خواهیم بود و از آن طرف بقیه بخش های موبایل رشد 4 درصدی خواهند داشت.

تعامل کاربر با فبلت

فبلت های دستگاه های جالبی هستند و اکثر کاربران گوشیهای قدیمی خود را جایگزین چنین مدلهایی می کنند. اما اکثر این کاربران در مورد راحتی استفاده از این نوع دستگاه ها در قیاس با موبایل های کوچکتر، اطلاعاتی ندارند. نکته مهم اینجاست که صفحه موبایل ما بزرگتر می شود ولی اندازه انگشتان ما تغییر نمی کند. پس باید نحوه تعاملتان را با دستگاه تنظیم کنید.تصویر زیر قسمتهایی که انگشتان با صفحه گوشی راحتتر است را نشان می دهد دقت کنید که چه قسمتهایی برای انگشتان سختتر در دسترس قرار میگیرد.

phablet-dapna

معمولاً کاربران از دست غیر مسلط خود برای نگهداری موبایل استفاده می کنند و با دست مسلط خود با آن کار می کنند، اما ممکن است مداوم این روند را تغییر دهند.

اما با نگاه به تصویر بعدی مشخص می شود که با تغییر سایز صفحه، تعامل انگشت با آن نیز دچار تغییراتی می شود. واضح است که کاربر تنها با استفاده از یک انگشت برای رسیدن به تمام نقاط صفحه، خود را آزار نمی دهد.فرض بر این است که وی به سادگی از دست مخالف استفاده خواهد کرد. با توجه به این نکته می توان نتیجه گرفت که کاربر با صفحه بزرگتر مشکلی نخواهد داشت و برای رسیدن به راحتی بیشتر در هنگام استفاده، تنها دست خود را عوض می کنند.سری نوت سامسونگ اولین فبلت هایی بودند که به بازار آمدند. بهترین گزینه ای که این کمپانی برای راحتی بیشتر در هنگام استفاده ارائه کرد، قلم مخصوص آن بود.این ویژگی در نگاه اول بسیار ایده آل به نظر می رسد، اما باید توجه داشت که همه ی کاربران ترجیح نمی دهند از یک ابزار اضافی هنگام کار کردن با موبایلشان استفاده کنند.

phablet-dapna

اپل در همان ابتدای تولید آیفون 6 پلاس نگران این موضوع بوده و ویژگی ای را طراحی کرده است که کاربر با 2 بار فشار دادن دکمه Home می توانند بالای صفحه را به پایین هل بدهد تا بتواند به راحتی به آن بخش نیز دسترسی داشته باشد، اما این عمل نیز زمان و تلاش مورد نیاز برای انجام یک عمل را بالا می برد ولی به هر حال ویژگی است که بقیه فبلت ها از آن بی بهره اند.

راه حل ارائه شده دیگر آن است که عناصر مهم و پر استفاده را در قسمتهای پایینی دستگاه قرار دهید و المان های کنترلی را از بالای صفحه به پایین منتقل کنید و ترتیب آنها را بر اساس اهمیت از پایین به بالا بچینید. این سناریو ممکن است برای اپل مناسب باشد اما برای دستگاه های اندرویدی مانند گوگل نکسوس که در پایین آن دکمه های کنترلی قرار دارد مغایرت ایجاد می کند.

سخن پایانی

بارز است که فبلت ها در حال دگرگون سازی دنیای دیجیتال هستند و همینطور تغییر رویه طراحان موبایل. تجربه و زمان بیشتری نیاز است تا طراحی متناسب با اینگونه موبایل ها انجام شود که اکثر کاربرها به سادگی با آن بتوانند تعامل داشته باشند. بنابراین چالش طراحان موبایل این است که با استفاده از طبیعی ترین حالت ها تعاملی ساده و لذت بخش را با فبلت ها ایجاد کنند.

به اشتراک گذاری این مطلب :