چگونه درباره طراحی سایت با طراحان صحبت کنیم ؟

 چگونه درباره طراحی سایت با طراحان صحبت کنیم ؟

چگونه درباره طراحی سایت با طراحان صحبت کنیم ؟

آیا شما با افراد خلاق بحث می کنید؟

آیا فهماندن منظورتان به آنها دشوار است؟

نمی دانید چگونه باید با آنها صحبت کنید؟

این مقاله مناسب شماست !

هدف از این مقاله توضیح دادن اصول طراحی نیست، بلکه کمک به انجام شدن امور است. معمولاً همه ی شما تا حدودی تقلای مشتری برای ابراز کردن نیازهایش را دیده اید.در این مقاله، رایج ترین اشتباهاتی که مردم در نقد کردن فرآیند طراحی می کنند و همچنین نکاتی چند برای ارائه انتقادهای بهتر و سازنده تر، ذکر شده است.

طراحی هرچیز، از نرم افزار و وب سایت گرفته تا کفش و لباس، کار جادویی نیست ! معمولاً فرآیندی است که بر اساس تفکر منطقی و حس مشترک شکل می گیرد.طی این مراحل، مشکلات مشخص می شوند و به آنها یک اسم تخصیص داده می شود.

اولین قدم : طراحی را تعریف کنید

وقتی چیزی را طراحی می کنیم، یعنی به آن صورت عملی می دهیم. به زبان ساده حل کردن یک مشکل با یک سری از منابع در دسترس.

حتی اگر از این هم فراتر برویم، می توانیم یک طراحی خوب را تعریف کنیم.طراحی خوب یعنی طوری یک مشکل را حل کنیم که انگار از اول وجود نداشته است. رابط ها، فرآیند های ارتباطی یا اشیاء برای طراحی خوب، معمولاً نیاز به تلاش زیادی از سمت کاربر ندارند.اگر یک طراحی به خوبی انجام شود، آنگاه به سرعت به چشم می آید و بعد از دیدن آن معمولاً با خود فکر می کنید که "من هم می توانستم همچین چیزی بسازم".

در واقع طراحی مناسب چشم نواز و خوشایند است.در ابتدا به کارایی توجه بیشتری می کنیم و نه به هنر و اینکه کارها را یک طراح انجام دهد.

بحث در مورد طراحی به زبان آدمیزاد

هنگامی که مشغول همکاری با یک طراح هستید، نیاز به برقراری ارتباط دارید. اما اغلب اینطور به نظر می رسد که هر دو شخص به زبان های متفاوتی صحبت می کنند.معمولاً طراح، راهنمای شماست، بنابراین نقش شما فقط پاسخ دادن به تعداد زیادی سوال می باشد. اگر این اتفاق بی افتد، احتمالاً در مسیر درستی حرکت خواهید کرد. بحث های فعال برای هر دو طرف سازنده می باشد.

طراحی هر چیز متشکل از اطلاعات روان شناختی زیادی می باشد.هدف ساده سازی و پیوند زدن مشخصات ظاهری با کیفیت درخور آن است.در طراحی، مواردی مانند رابط کاربری باید با محصول پیوند بخورد. به طور مثال، نرم افزار ها یا یک آسانسور، اگر یک دکمه کار نکند، محصول نهایی نیز کار نمی کند.

طراحی کردن با عنوان حل کردن مشکلات، ممکن است در ابتدا امری ساده به نظر برسد. به طور مثال یک طراح که برای نرم افزار جدید شما، رابط کاربری می سازد. معمولاً کار اینگونه پیش می رود که  اگر کسی مسئول ظاهر چیزی است، همچنین مسئول کارکرد آن نیز می باشد.به هر حال شما باید به آن اهمیت دهید و بدانید که چگونه افکارتان را بازگو کنید.

لیستی از اشتباهات رایج در ارتباط

طراحان نیز ممکن است اشتباه بکنند. همه ی ما ممکن است در کارمان خطا داشته باشیم.کار طراحی به طور کل متشکل از یک سری فرآیند آزمون و خطاست. قبل از اینکه به طراحی خود آفرین بگویید، حتماً 24 ساعت کابوس وار در حال شکست خوردن بوده اید. کمی درک و احساس همدردی با طراحان کافیست. اکنون که این جنبهها مشخص شد، درباره نحوه صحبت کردن راجع به طراحی نیز ، نکاتی را بر می شمریم.

خوشم می آید / خوشم نمی آید

"من از این رنگ خوشم نمی آید، لطفاً عوضش کنید." اکثر ما از این قبیل جمله ها در طول فرآیند طراحی، استفاده کرده ایم. این واقعاً کار اشتباهی است.

بدترین بازخوردی که می توانید به یک شخص بدهید این است که به وی بگویید از کارش خوشتان آمده است یا خیر. اینگونه جملات سبب قضاوت کردن می شوند. اما نکته مقابل آن بحث کردن است که باعث ارزیابی صحیح می شود. این کار منجر به این نمی شود که آیا مشکلی که نیاز به حل شدن دارد برطرف شده است یا نه؟ و در مقابل تنها اولویت های شما به سرانجام می رسد. این کار، طراح را تشبیه به یک دستگاه ذهن خوان می کند، او باید ببیند که بیشتر قابلیت حدس زدن افکار شما را دارد یا یک طراحی با کیفیت.

حدس زدن و تذکر دادن به طراح برای اینکه چگونه کارش را انجام دهد

"می شود آن شی را به این اندازه جابجا کنید و برای من بفرستید؟" اگر تا به حال از این جمله استفاده نکرده اید، امتحانش مجانی است. سریع ترین راه برای خراب کردن رابطه خوتان با طراح، همین کار است.

بدون ابراز افکار درونی، شما طراح را مجبور به خواندن ذهنتان می کنید. اگر وی در حدس زدن ذهن شما به خوبی عمل کند، ارتباط کاری شما به خوبی پیش خواهد رفت و کار به سرانجام خواهد رسید. اما شما هیچ وقت نخواهید فهمید که آیا کار بصورت یکنواخت و بدون مشکل انجام شده است یا خیر، زیرا طراح مشکلات شما را درک و آنها را حل کرد. ممکن است خوش شانس بوده باشد و کاری که انجام داده است با سلیقه شما جور درآمده باشد. همچنین اینکه به کسی بگویید چطور کارش را انجام دهد، بسیار آزاد دهنده است.

عوامل دیگری که ارتباط با طراح را تحت تأثیر قرار می دهند.

برخی اوقات ممکن است از دادن بازخوردهای صادقانه، حیاتی و در عین حال مفید، ترس داشته باشید. این اتفاق تحت تأثیر چند عامل رخ می دهند:

- بودجه یا وقت شما کم است.

خیلی راحت به طراحتان بگویید که چنین مشکلی دارید. زمان و پول محدودیت های اصلی یک طراح هستند.صادق باشید و مطمئن باشید که آنها یک راهی مناسب شرایط شما پیدا خواهند کرد.پشیمان نخواهید شد!

- از دست طراح خسته شده اید.

مشکلات می تواند به سرعت شدت بگیرد هنگامی که ارتباط شما با طراح به اشکال بر می خورد. سعی کنید قبل از اینکه خیلی دیر شود، اوضاع را آرام کنید. دقت کنید که چه وقت و چرا این اتفاق می افتد.

-احساس می کنید مجبور به نقد کردن هستید.

"رئیس من از این کار خوشش نیامد، فکر کنم بهتر است که ... " برای ادعا هایی که  از جانب بالا دست هایتان می آید، دلیل منطقی بیاورید. با پرسیدن چند سوال ساده می توانید از این مشکل جلوگیری کنید.

بعضی وقتها پل زدن برای فاصله ای که با طراح ایجاد شده، خیلی سخت می شود.

 سه نکته برای برقراری ارتباط بهتر

- سوالات ساده بپرسید تا به مرکز مشکل برسید

معما چو حل گشت، آسان شود! جواب دادن به یک سری سوالات بدیهی می تواند مسیر رسیدن به راه حل را هموار کند ولی اغلب از پرسش این سوال ها از خود و یا طراح طفره می روند.

- زیاد سوال بپرسید.

اگر طراح نمی داند چیزی که طراحی کرده است چگونه کار می کند و چرا مناسب شماست، احتمالاً خودش هم اصلاً نمی دانند که دارد چه کار می کند. فقط شما وقت و پولتان را هدر می دهید. همیشه توقع جواب های قانع کننده را از طراحتان داشته باشید.

- حتی سوالات احمقانه بپرسید.

هیچ چیزی بهتر از این کار نیست. سوالات احمقانه اهمیت فوق العاده ای دارند، اما اگر آنها را نپرسید، بی استفاده خواهند ماند. هر چیزی که شما و طراحتان را به راه حل های بهتر برساند، خوب است. از پرسیدن سوال دریغ نکنید.

همچنین به سرعت به سوالات طراحتان پاسخ دهید، هرچه سریعتر، بهتر.

در آخر باز هم یکی از مهترین نکات را یادآوری می کنم، سعی کنید ارتباط برقرار کنید، نه اینکه حدس بزنید !

نظرات و تجربه های خود را درباره ارتباط با طراح با ما در میان بگذارید.

به اشتراک گذاری این مطلب :