با رعایت این اصول در عکاسی، طراح بهتری خواهید شد

 با رعایت این اصول در عکاسی، طراح بهتری خواهید شد

با رعایت این اصول در عکاسی، طراح بهتری خواهید شد

طراحی و عکاسی دو رشته بسیار مرتبط به هم هستند که هر کدام از دیگری سرمشق میگیرد. اما هرکدام رشته هایی مجزا هستند و همین گونه باید با آنها برخورد شود. اما همانطور که عکاسی روشی برای ثبت دنیای واقعی است تا ارزشهای زیبایی شناسی را به خوبی درک کنیم، اصول آن نیز تقریباً می تواند مرتبط با اکثر بخش های طراحی نیز باشد.

رعایت کادر بندی

اینکه چگونه یک عکس را کادر بندی می کنید، به کاربر کمک می کند تا قسمت های مد نظر شما را بهتر ببیند. در عکاسی استفاده از قانون یک سوم ها، بهترین روش برای انجام این کار است.

dapna photography for web

این روش تئوری بسیار ساده ای دارد؛ تصور کنید تصویر شما با خطوط خیالی به صورت شبکه 3 در 3 قسمت بندی شود. یعنی تصویر شما به 9 تکه مساوی شبکه بندی می شود. چشم بیننده  به طور طبیعی به سمت این خطوط کشیده می شود. پس بهترین راه برای ارائه شئ، در امتداد یکی از این 3 خط است.

نوردهی بر حالت تصویر تأثیر دارد

المان های زیادی نیستند که بتوانند بر حالت و احساسات یک تصویر همچون نوردهی تأثیر بگذارند. نوردهی هم تماماً مربوط به روشنایی تصویر نیست. روشنایی نور، رنگ آمیزی آن و زاویه نوردهی اش است که تأثیرات بسیار زیادی بر تصویر نهایی شما خواهد گذاشت.

dapna photography for web

برای مثال یک شئ مانند یک میز و صندلی در فضای باز ظهر یک روز آفتابی را تصور کنید. همین اشیا را در داخل خانه با نور فلوسنتی که از زاویه ای نا مشخص به آن می خورد در نظر بگیرید. در طراحی داخلی، نور می تواند دکوراسیون شما را خوب یا بد جلوه دهد. به همین ترتیب در المان های دیجیتالی و طراحی گرافیکی، می توانید از نور برای مشخص تر کردن رنگ آمیزی و افزودن لایه های پیچیده حالات، استفاده کنید.

زوایا تغییرات بزرگی بوجود می آورند

این یک اصل بسیار ساده است، اما فوق العاده با اهمیت. وقتی  مشغول تماشای کار یک عکاس هستید، خواهید دید که او می نشیند، قوز می کند و دور شئ می چرخد. چرا؟ به این دلیل که زاویه ای که از شئ عکس برداری می شود، می تواند باعث شکست و یا موفقیت آن تصویر شود.

dapna photography for web

زاویه زیر، معمولاً شئ را عظیم یا قدرتمند جلوه می دهند، درحالی که همان شئ از بالا ممکن است کوچک، زیبا و دور از دسترس به نظر برسد. کمی چرخاندن ممکن است طراحی را تبدیل به همان چیزی کند که کاربر انتظارش را دارد  پس زوایا را به درستی بکار ببرید.

خارق العاده ترین کار، تبدیل شئ معمولی به فوق العاده است

در کل کار عکاسان این است که چیزهایی که ما روزمره و عادی می پنداریم را تبدیل به مسائلی فوق العاده جالب و تأثیر گذار می کنند. یعنی یافتن زیبایی ها و احساسات و عواطف در یک انسان و یا ثبت لحظه ای از روز که اتفاقی خوش آیند رخ داده است.

عکاسی و طراحی هر دو قصد دارند تا حواشی را دور بریزند و عصاره پیامی که می خواهند به مردم بگویند را به نمایش بگذارند. قطعاً کار ساده ای نیست، اما با کمی تجربه و خلاقیت به دست خواهد آمد.

در آخر باید گفت که یادگیری حرفه عکاسی، کمک بسیار زیادی به طراحی وب سایت خواهد کرد، زیرا طراح، نگاه جدیدی را به پدیده های اطرافش یاد میگیرد و همین باعث الهام گیری وی شده تا در نهایت وب سایت طراحی شده، مانند خیلی از وب سایت های معمولی نباشد. این کار در نهایت باعث جذب بیشتر کاربر و مشتری و تأثیرگذاری بیشتر در آنها خواهد شد.

به اشتراک گذاری این مطلب :