دلایل اهمیت ایجاد رابطه و چگونگی حفظ آن

 دلایل اهمیت ایجاد رابطه و چگونگی حفظ آن

دلایل اهمیت ایجاد رابطه و چگونگی حفظ آن

شبکه کلمه زمختی است. این عمل ضامن ارتباط بین مردم به شیوه غیر شخصی است برای به دست آوردن چیزی در این ارتباط. در ظاهر این امر درست به نظر می آید. اما در یک شبکه ارتباطی چیزی بیشتر از پیدا کردن افراد برای پیشرفت در حرفه وجود دارد.

به همین دلیل است که ساختن رابطه بسیار مؤثر تر از ساختن شبکه ای از افراد است. ساخت رابطه بدین معناست که شما با افرادی که به طور بالقوه می توانند به حرفه شما کمک کنند، دیدار می کنید، افرادی که همچنین به حقوق خود اهمیت می دهند.  

شما مایلید تا نسبت به آنها شناخت پیدا کنید و هر طور که در توانتان هست به آنها کمک کنید، حتی اگر چیزی در این رابطه نسیب شما نشود. نکته اینجاست که باید با افراد جدید ملاقات کنید تا ببینید آیا در آینده می توانید به هم کمک کنید یا خیر؟

چرا این مسئله اینقدر مهم است؟

زیرا افرادی که میشناسید به طور عمده کسانی هستند که در آینده با آنها کار خواهید کرد. وقتی یکی از آنها، می خواهد کار طراحی وب انجام دهد، معمولاً تمایل به کار کردن با طراحانی را دارد که از قبل آنها را می شناخته است. حتی هنگامی که یکی از دوستانشان نیاز به طراحی وب سایت دارد، احتمال زیاد شما را معرفی خواهد کرد.

پس آزاد کارها یا همان فریلنسر ها از شناخت افراد بهره می برند. هر چه افراد بیشتری بشناسید، پروژه های بیشتری نسیبتان خواهد شد و شما به افراد بیشتری پیشنهاد داده خواهید شد. به همین سادگی !

اما ساخت همین ارتباطات چیزی فراتر از دادن کارت های بازرگانی است. این نوع بازاریابی، کمی آزاردهنده است. درست است که افراد بیشتری از حضور شما در بازار مربوطه با خبر می شوند، اما رابطه ای که درباره آن صحبت کردیم، تشکیل نخواهد شد. تعداد زیادی از این کارتهای بازرگانی به نزدیک ترین سطل های زباله انداخته شده اند !

به جای پخش کردن کارت بازرگانی مثل یک هرزنامه، آزادکارها باید بر روی ساخت رابطه کار کنند. باید سعی در ملاقات افرادی داشته باشند که به طور بالقوه بتوانند از مهارت هایشان بهره گیرند و حتی بعداً او را به بقیه پیشنهاد بدهند تا بازهم کار بیشتری نسیبشان شود. تمرکز باید روی شناخت گروه های کوچک باشد که بعداً باعث ایجاد شبکه ای از پیشنهاد دادن ها شود.

با این همه، هنوز نکته ای ناگفته باقی مانده است: چگونه با افراد به صورت آنلاین متصل شویم؟ تعداد آزادکار هایی که از راه دور کار می کنند زیاد است، پس ملاقات با افراد جدید و ایجاد ارتباط با آنها دشوار است. احتمالاً آنها بیشتر هفته را در خانه کار می کنند و فرصت دیدار با افراد جدید را ندارند. بنابراین بهترین کار برای آزادکارهای امروزی، هنر ایجاد ارتباط آنلاین است.

سلام کنید!

 اولین قدم برای معرفی خودتان. اگر سلام نکنید، مردم متوجه شما نخواهند شد. همانطور که در یک کافی شاپ و یا یک کنفرانس سلام می کنید، می توانید با یک ایمیل یا یک توییت، در فضای مجازی، به مخاطبین خود سلام کنید.

تعریف و تمجید

 قدم بعدی ایجاد ارتباط این است که کارهای طرف مقابل خود را مورد تعریف و تمجید قرار دهید. اگر از یک تغییری در وب سایتشان خوشتان آمده است، به اطلاع آنها برسانید. یا حتی اگر پروژه جدیدشان را می پسندید، به آنها بگویید.

چای خوردن

مرحله بعد این است که معادل چای خوردن را در فضای مجازی پیاده سازی کنید. در دنیای واقعی می توانید آنها را به یک چای یا قهوه دعوت کنید، اما در دنیای مجازی، معاشرت در skype می تواند معادل خوبی باشد. مگر اینکه وقت طرف حسابی پر باشد.

پیشنهاد کمک بدهید

واضح است که این قدم بعدی شماست. در ابتدا از اینکه با شما تماس گرفته اند تشکر می کنید، اما در آینده چکار خواهید کرد؟ پس بنابراین پیشنهاد کمک بدهید.

وقتی حس کردید نکته ای در عملکرد وب سایت آنها وجود دارد، به آنها تذکر بدهید. حتی اگر در حد یک اشتباه تایپی است. شاید به تازگی مقاله ای خوانده اید که مناسب کسب و کار آنهاست، پس بهترین کار صحبت کردن درباره آن مقاله است.

شما پیشنهاد بدهید

یکی دیگر از راههای ادامه ارتباط، ارسال پیشنهادات است. نه تنها انتظار دارید اشخاصی که ملاقات کرده اید، شما را به بقیه پیشنهاد بدهند، بلکه شما هم نیز در این حرکت شریک می شوید و افراد لایقی را به سمت آنها می فرستید. می توانید یک موقعیت کاری را به آنها ایمیل کنید و یا پس از پیشنهاد دادن افراد، از آنها بخواهید که نام شما را در کارهای آینده ذکر کنند.

جدای اینکه از چه متدی استفاده می کنید، به خاطر داشته باشید که نکته مهم در ایجاد یک شبکه، ملاقات و آشنایی با افراد و ساخت رابطه قوی با آنهاست. وقتی هر دو طرف از هم خوششان آمد، شانس گرفتن پروژه های جدید و همکاری بالا خواهد رفت.

البته توجه داشته باشید که تعداد رابطه های هر فرد محدود است و نمی تواند از تعدادی بالاتر رود. پس افراد شلوغ ممکن است وقت کافی برای شما نداشته باشند.

به اشتراک گذاری این مطلب :