نکاتی برای طراحی صفحاتی با رابط کاربری سنگین

 نکاتی برای طراحی صفحاتی با رابط کاربری سنگین

نکاتی برای طراحی صفحاتی با رابط کاربری سنگین

وقتی که باید صفحه ای با قسمت های متعدد و جزئیات زیاد  طراحی کنید، کاربر ممکن است به آسانی احساس سر در گمی کند.پیروی از راهنمایی هایی که در ادامه این مقاله مطرح می شوند، می توانند بی نظمی و آشفتگی این نوع صفحات را سامان دهند و آنها را تبدیل به منابعی مفید برای کاربر کنند.

ساختار درختی واضحی از اطلاعات داشته باشید

وقتی کاربر وارد صفحه ای جدید می شود که قبلاً آن را ندیده است، باید چیزی که به آن نیاز دارد را به سرعت پیدا کند. از آنجایی که میانگین بازدید از یک صفحه کمتر از یک دقیقه است، بنابراین وظیفه دارید تا به کاربر کمک کنید هرچه سریعتر به اطلاعاتی که می خواهد برسد. در قدم اول کاربر باید بداند که جای درستی آمده است. این کار می تواند در قسمت سربرگ صفحه و یا نوار پیمایشی انجام شود. نیاز بعدی آنها این است که کشف کنند این صفحه چطور کار می کند و به چه صورتی سازماندهی شده است. تنها با یک نگاه سطحی و سریع باید بدانند با ماندن در این صفحه چه اطلاعاتی دستگیرشان خواهد شد.

هنگام ایجاد ساختار وب سایت در نظر داشته باشید که کاربران معمولاً از (در سایت های فارسی) از راست به چپ و از بالا به پایین سایت را بررسی می کنند. مهمترین اطلاعات باید در بالاترین قسمت سایت تا پایین ترین، در سمت راست واقع شوند.

کاربر در لحظه چه خواستار دیدن چه چیزی است؟

از طریق تحقیقات از جانب کاربر، بررسی کنید که وی چه عمل فوری ای را می خواهد انجام دهد. این کار به شما می آموزد که ابتدا حیاتی ترین محتویات را برای کاربران فراهم کنید. این کار در صرفه جویی زمان پیمایشی کاربران بسیار مفید است. برای مثال در صفحه صندوق ایمیل ها، دکمه "ایجاد" همواره بزرگ و به راحتی قابل رؤیت باشد.

جزئیات به موقع در دسترس باشند

نمایش تمام جزئیات در صفحه باعث بی نظمی می شود. به جای این کار،  المان های صفحه را طوری طراحی کنید که کاربر در صورت نیاز، بتواند جزئیات مورد نیازش را پیدا کند.

روش هایی برای این کارعبارتند از:

استفاده از تول تیپ ها برای ارائه اطلاعات بیشتر.

برای کوتاه کردن متن های بلند از ( . . . ) استفاده کنید که هم ظاهر سایت منظم شود و هم در صورت نیاز کاربر به اطلاعات بیشتر دسترسی داشته باشد.

ارائه عملکردهای فیلتر گذاری بر دسته از اطلاعات.

سیستم پیمایشی واضح

کاربران همواره باید به سادگی دریابند که کجا هستند، چطور به اینجا رسیده اند و اینکه چگونه برگردند. تنها با چند المان بصری ساده می توانید سیستم پیمایش سایت را ملموس جلوه دهید. طراحی متریال از صفحات کاغذی برای نمایش لایه ها استفاده می کند که این کار سبب درک بیشتر موقعیت مکانی کاربران می شود. نمایش منوی پیمایشی به کاربران می تواند به مسیر حرکت آنها در وب سایت جهت دهی کند.

پیشگیری از خطا

قطعاً کاربران دچار خطا می شود، اما به عنوان یک طراح، این وظیفه شماست که به آنها کمک کنید دچار این مشکلات ریز نشوند. آیکون ها شیوه خوبی برای رساندن منظور هستند، اما اگر آیکون در لحظه قابل فهم نباشد، ضرر آن بیشتر از فایده اش است.

برخی اوقات اشتباه کاربران اجتناب ناپذیر است، می توانید با استفاده از popup ها و هشدار ها، وی را از اشتباهش آگاه کنید. مثلاً اگر به طور اشتباهی از صفحه ای با فرمی ناقص قصد خروج داشتند، یک پیغام مناسب می تواند آنها را به تکمیل فرم وا دارد.

به اشتراک گذاری این مطلب :