پرسش های متداول

در این بخش سعی شده است تا به رایج ترین پرسش هایی که قبل از تصمیم گیری برای شروع ساختن یک وبسایت برای کاربران پیش می آید، پاسخ داده شود.

چرا وب سایت؟

چرا داشتن وب سایت برای هر تجارت یک ضرورت است؟
وب سایت در واقع ابزاری است در دسترس و آسان برای معرفی کسب و کار شما که در ۲۴ ساعت روز و ۳۶۵ روز سال قابل رویت می باشد. در دنیای امروز ، وب سایت دیگر یک ابزار تجملاتی برای کسب و کارها به شمار نمی رود و به عنوان یک ضرورت اعتبار تجاری شما را افزایش می دهد.
چه کسانی و چه شرکتهایی نیاز به داشتن وب سایت دارند؟
هر کسب و کار ، سازمان و یا شرکتی قطعا به منظور تحقق اهدافی تشکیل می گردد که همه آنها نیازمند ابزاری هوشمند ، سریع و شفاف جهت معرفی خدمات ، محصولات و یا اطلاعات مورد نظر خود به مشتریان و کاربرانشان می باشند.
برای داشتن یک وب سایت چه کارهای باید انجام دهیم ؟
اولین گام دست یابی به درکی صحیح از هدف شما از طراحی سایت می باشد. وب سایت شما اولین چیزی است که اولین دید را در ذهن بسیاری از مشتریان جدید شما ترسیم میکند. پس از آن به بررسی و جمع آوری کلیه اطلاعات موجود برای نمایش در سایت خود اقدام نمایید و سپس کار طراحی سایت را شروع کنید.
برای نگه داری سایت چه کارهایی را باید انجام داد؟
برای نگهداری یک وب سایت عملکرهایی همچون مدیریت محتوای سایت به وسیله بروز رسانی، افزودن و درج مطالب جدید و ویرایش و حذف محتوا، تعریف شده است. دریافت ایمیل مشتری ها، ارسال منظم خبرنامه نیز امور مهمی در نگهداری سایت هستند. در داپنا، به مشتری سیستم مدیریت محتوای مخصوص، تحویل می شود تا بتواند آزادانه و به راحتی، اقدام به درج و ویرایش مطالب سایت خود کند.

شاخص های خدمات برتر

چه شاخص هایی برای تشخیص شرکتی با خدمات برتر وجود دارد؟
برای شناسایی بهترین شرکت، ابتدا در مورد سابقه و پیشینه آنها تحقیق کنید و اگر امکان آن وجود دارد با مشتریان قبلی آنها تماس حاصل کنید و از صحت و اعتبار آن شرکت پرس و جو به عمل بیاورید. حتماً این سوال را بپرسید که در طراحی سایت شما از هیچ المان آماده ای استفاده نشود و همه چیز از صفر مناسب کسب و کار شما طراحی شود. استفاده از عناصر آماده و فارسی ساز شده، منجر به عدم توسعه پروژه و کاهش شدید انعطاف پذیری آن می شود.مطمئن شوید جدید ترین ابزار ها و آخرین تکنولوژی ها برای تولید وب سایت شما به کار گرفته خواهد شد تا سازگاری به حداکثر برسد.آنها باید بتوانند به شما مشاوره بدهند و شما را از آخرین استاندارد ها و روش های تولید وب سایت آگاه سازند.
شرکت داپنا در ارتباط با پشتیبانی وب سایت چه خدماتی را ارائه می دهد؟
پشتیبانی سایت همواره به مدت 3 ماه پس از تحویل نهایی، رایگان خواهد بود. هرچند بنا به مقیاس پروژه و درخواست کارفرما، می توان این مدت را با افزودن هزینه ای جداگانه، افزایش داد.
طراحی واکنش گرا چیست و چه مزایایی دارد؟
طراحی وب سایت در داپنا توسط فریم ورک bootstrap انجام می شود. این تکنولوژی سبب آن می شود که عناصر وب سایت شما در هر سایز صفحه ای که دیده شود ، متناسب با آن نمایش داده شود. به طور کلی محتویات سایت شما مانند مایعی می ماند که به شکل ظرفی که درون آن میریزید در می آید. بنابراین چه در موبایل، چه در تبلت و چه در تلویزیون های بزرگ، وب سایت شما متناسب آن نمایش داده خواهد شد.

مسائل فنی

تفاوت وب سایت داینامیک و استاتیک در چیست؟
سایتهای استاتیک، به سایتهایی گفته می شود که نیازی به تغییر مداوم اطلاعات در آن نیست. این دسته از وب سایت ها معمولاً برای معرفی و ارائه اطلاعات کلی یک سازمان یا شخص کاربرد دارند. به روز رسانی محتوای آنها به ندرت انجام می شود و نیازی به ارائه خدمات آنلاین به هر شکل در اینگونه سایتها نیست. بنابراین هزینه های طراحی سایت و نگهداری و به رسانی آنها کمتر است.سایتهای استاتیک یا همان ایستا،نیاز به دانش برنامه نویسی ندارند و طراحی آنها بوسیله HTML/CSS انجام می شود. در مقابل آن سایتهای داینامیک قرار دارند که نیاز شدید به تغییرات پی در پی اطلاعات و محتوا داشته و نظر به نیازمندی و کاربرد سایت، طراحی و توسعه می یابند. هزینه های طراحی سایت داینامیک و نگهداری اینگونه وب سایتها غالبا بالاتر می باشد. در کل بیشتر کاربرد سایت های داینامیک، انعطاف پذیری آنها می باشد.این دسته از وب سایتها که به Web Application نیز شناخته می شوند، نیازمند دانش فنی بالایی در برنامه نویسی می باشند.به روز رسانی اطلاعات از طریق نرم افزار مدیریت محتوا که به اختصار CMS نامیده می شود، انجام می پذیرد. اگر نیاز شما از داشتن وب سایت، معرفی کالا و خدمات آن است،ممکن است سایت استاتیک مناسبتر باشد.اما اگر تغییرات زیاد، کم و زیاد کردن منوها و بخشهای مختلف سایت و ارسال خبرنامه و ... در سیستم شما وجود دارد، سایت داینامیک یا همان پویا نیازهای شما را برآورده خواهد کرد.
هاست چیست؟
فضا و اطلاعات وب سايت شما بايد بر روی يك كامپيوتر ميزبان که 24 ساعت متصل به اينترنت است قرار گيرد تا کاربران بتوانند در هر لحظه از شبانه روز به آن دسترسي داشته باشند. در حقيقت ميزبان يا هاست ، تمام يا بخشي كوچك از فضاي يك كامپيوتر هميشه متصل به اينترنت است كه به مرورگرها اين امكان را مي‌دهد كه وارد کردن نام دامنه شما در مرورگر خود ، بتوانند به صفحات وب سايت شما دسترسي پيدا كنند و يا برنامه اي خاص را براي ايجاد آن صفحات اجرا كنند. فضای هاست داراي يك آدرس اينترنتي منحصر بفرد بنام IP ، يك دامنه منحصــر بفرد و يك نام منحصـر بفــرد كه كامپيوتر شما را در شبكه مي شناساند ، مي باشد .
دامنه چیست؟
به آدرس سایت دامنه می گویند.دامنه وجه تمایز و قابلیت دسترسی هر سایت است. به عنوان مثال دامنه سایت داپنا dapna.ir می باشد.دامنه سایت یکتا می باشد و هر دامنه به اسم یک شخص ثبت شده است. هر دامنه دارای پسوند می باشد. معروفترین پسوند ها .com و .net و در ایران .ir می باشد.
داپنا از چه تکنولوژی هایی برای طراحی سایت استفاده می کند؟
طراحی وب سایت ها در داپنا به صورت پویا یا همان داینامیک انجام می شود و برنامه نویسی آن بوسیله .Net صورت میگیرد. برای ایجاد صفحات وب از HTML5 و CSS3 به همراه JavaScript و Jquery برای ایجاد جلوه های بصری استفاده می شود.طراحی واکنشگرا نیز توسط بستر Bootstrap 3 تحقق می یابد. از adobe Photoshop و Illustrator نیز برای طراحی لوگو بهره گیری می شود.

هزینه و زمان

هزینه طراحی وب سایت به چه عواملی بستگی دارد؟
هزینه طراحی وب سایت به عوامل مختلفی بستگی دارد. طراحی سایت های ایستا، قطعاً هزینه و زمان بسیار کمتری نسبت به سایت های پویا دارد، اما به خاطر داشته باشید که برای تولید صفحه ای جدید، مججداً باید متحمل هزینه شوید. در سایت های پویا برای مدیریت مطالب و مندرجات سایت، از سیستم مدیریت محتوا(Content Management System) استفاده می شود. این سیستم خود انواع مختلفی دارد و نمونه های رایگان آن نیز در بازار موجود است.اما باید توجه داشت اتصال این عناصر رایگان به سایت، انعطاف پذیری سیستم را به شدت تحت تأثیر قرار می دهند. معمولاً در سیستم های حرفه ای، از سیستم مدیریت محتوایی استفاده می شود که توسط شرکت سازنده وبسایت نوشته می شود. زیرا در این حالت حداکثر سازگاری و انعطاف پذیری به وجود خواهد آمد. از عوامل دیگر که در تعیین قیمت تولید وب سایت تأثیر گذار هستند می توان به تعداد ماژول های سایت،تعداد زبان ها، امکانات تعاملی با کاربران، بهینه سازی سایت برای موتور های جستجوگر، طراحی فروشگاه اینترنتی و...اشاره کرد.
برای طراحی وب سایت چه میزان زمان مورد نیاز است؟
زمان مورد نیاز برای طراحی یک وبسایت نیز مشابه هزینه آن، بستگی به عواملی همچون بخش ها و ماژول های مورد نیاز سایت دارد.هر چه دامنه کاری سایت و امکانات آن بیشتر باشد، زمان مورد نیاز برای تولید و سپس تست آن ماژول ها افزایش خواهد یافت. این زمان ممکن است از یک ماه تا یک سال و حتی بیشتر به طول بیانجامد.
پشتیبانی سایت و هزینه های آن به چه صورت است؟
وب سایت هایی با مقیاس کوچک تر به طور پیش فرض شامل 3 ماه پشتیبانی رایگان هستند. و بعد از این مدت، توسعه بیشتر سایت منوط به عقد قرارداد متمم می باشد.در سایت هایی با مقیاس بزرگ و هزینه های بالاتر، مبلغی بابت پشتیبانی سایت و مدت زمان پشتیبانی به صورت توافقی اخذ می گردد.